Az egészséges és változatos konyháért

Melyik gabona milyen hasznos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz?

A gabonák eltérő élettani hatásokkal rendelkeznek, összetételük, emészthetőségük is különbözik. Összeállításunk segít eligazodni a sokféle gabonafajta között.

Gabonafélék összesítése

Durumbúza:

Kemény szemű búza, nagy fehérje- és sikértartalommal*. A durumbúza sikérjének kiváló minősége miatt jó alapanyaga a tésztakészítésnek.

Köles:

Az egyik legősibb kultúrnövényünk. Ásványi anyag tartalma a többi gabonához képest nagy. Kalciumot, vasat, és linolsavat (esszenciális zsírsavat) tartalmaz. Hüvelyesekkel együtt fogyasztva, fehérjéje jól hasznosul.

Hajdina:

Közép-Ázsiából származó gabona. Jó hatással van az emésztésre. Melegítő hatású, kalcium-, kálium-, B-vitamin, és foszfor, vas, réz, cinktartalma jelentős. Jó rutin forrásnak számít, ami védi az érrendszert, erősíti a kötőszövetet, csökkenti a hajszálvérzések kialakulását. Depresszió ellen is hatásos lehet, nyugtató, egyben élénkítő hatású. Sok élelmi rostot tartalmaz, így segíti az emésztést.

Quinoa:

Dél-amerikai származású gabona. Az inkák a „magok Anyjának” tartották. Gazdag fehérjében, szénhidrátban, vitaminokban. B1-, B2-, B3-, C-, E-vitaminokat, béta karotint, valamint kalciumot, vasat, magnéziumot, káliumot, foszfort, cinket tartalmaz. Tartalmazza az összes esszenciális aminosavat.

Amarant:

Az indiánok eledele volt, mielőtt elterjedt. Magas az esszenciális olajtartalma. Jelentős a fehérjetartalma, mely nagy százalékban (75%) hasznosul, mivel aminosav tartalma harmonikusan kiegyenlített. Rendkívül gazdag kalciumban, vasban, magnéziumban. Glutént nem tartalmaz, így a lisztérzékenyek is fogyaszthatják.

Árpa:

A szervezetre hűtő hatást gyakorol az alacsony foszfortartalma miatt, ezért elsősorban nyári fogyasztásra javasolt. B1-, B2-, B5-, B6-, E-vitaminokat, fehérjét, keményítőt, rostot tartalmaz. Jótékony hatással van a koleszterin szintre, enyhíti a belek gyulladásait. Csak hántoltan használható, mert a korpája kellemetlen a beleknek.

Zab:

Nagy fehérje- és rosttartalommal bír. Gátolja a gyulladást, kivédi az érfal sérülését, gátolja a vérlemezkék érfalra tapadását, csökkenti a magas vérnyomást és a koleszterinszintet. B5-vitamint, folsavat, magnéziumot, vasat tartalmaz. Erősíti az immunrendszert, csökkenti a fáradékonyságot, regenerálja az idegeket, élénkíti az idegrendszert. A népi gyógyászatban a női termékenységre, idegesség és görcsök esetén is használták. Könnyen emészthető, ezért gyerekeknek, időseknek, és gyomor-, és bélbetegségben szenvedőknek is ajánlott. Jódtartalma segíti a pajzsmirigy működését, szilíciumtartalma fénylővé teszi a szemet és a hajat.

Barnarizs:

Gyártásakor nem távolítják el a maghéjat (mint a fehér rizsnél), így megmaradnak benne az értékes anyagok, mint a magnézium, réz, B-vitaminok, rostok.

Bulgur (tört búza):

A bulgur évezredek óta fontos szerepet játszik a közel-keleti táplálkozásban. Készítése során a lehántolt búzaszemeket először megpárolják, majd megfelelő méretűre összetörik. A töret mérete alapján a finomszemcséstől a durvábbon át a fél- és egészmagosig, a bulgur számos fajtáját használják változatos ételek elkészítéséhez. A bulgur a teljes gabonaszemet tartalmazza, a rostban gazdag bulgurkorpát és a tápláló, antioxidánsokban gazdag csírát is (ami a fehér lisztből és a fehér rizsből hiányzik), ezért táplálkozásbiológiai értéke nagyon magas. Rosttartalmat az őrlési fok is befolyásolja: minél durvább a szemcse, annál kedvezőbb a hatása, a szénhidrátok annál lassabban szívódnak fel, és a glikémiás index is alacsonyabb. Magas rosttartalmának köszönhetően sokáig telítettségérzetet biztosít, segíti a bélmozgást, megelőzi a székrekedést. A bulgur B-vitaminban, folsavban, foszforban, magnéziumban, káliumban, vasban gazdag. Magas folsav tartalma miatt kismamáknak is előnyös a fogyasztása.

Gabonafélék rosttartalma (100 grammban):

Búzakorpa: 50g,Hajdina: 25g, Zabkorpa: 22g, Búzacsíra: 20g, Bulgur: 18 g, Rozspehely: 12, 7g,Árpa: 12,2 g, Zabpehely: 10g, Zab: 7g, Barnarizs: 5,5 g, Köles (hántolt): 3g, fehér rizs (fényezett, hántolt): 2 g.

A lisztekről:

A finomított liszt (BL55) a gyártás során elveszíti a rostok kétharmadát, a vitaminok akár 50%-át is. A kenyereknél óvatosan kell bánni az „álbarna kenyerekkel”, mert ezek ugyanúgy BL55-ös lisztből készültek, csak beszínezték őket szép sötétbarnára. A BL55 (finombúzaliszt) azt jelenti, hogy csak a búzamag belsejét őrölték fel hozzá. Mindig olvassuk el a címkéket!
Teljes kiőrlésű búzaliszt: a liszthez a gabonaszem összes alkotórészét felhasználják, a csírát és a korpát is.
Tönkölybúzaliszt: ősi búzafajta, nagy ásványi anyag-, vitamin-, és sikértartalommal. A szervezet jól tudja hasznosítani, aminosav-összetétele kedvező. Könnyen emészthető, foszforban, káliumban, vasban gazdag, Nyugtató hatású, ízületi bántalmakra is kedvezően hat.
Zabliszt: nagy fehérje- és zsírsavtartalommal bír. Könnyen emészthető, nyálkaképző anyagai védik a gyomorfalat. A benne található rostoknak köszönhetően csökkenti a koleszterinszintet.
Rozsliszt: B- vitaminokat, kalciumot, foszfort tartalmaz, alacsony fehérje- és nátriumtartalmú. Sütéshez a rozslisztet alacsony sikértartalma* miatt érdemes más liszttel keverni. Graham liszt: gyakorlatilag teljes kiőrlésű búzaliszt, mely tartalmazza a mag belsejét, a héját, és a korpát is. A teljes kiőrlésű búzaliszttől csak abban tér el, hogy nagyobb szemcséket tartalmaz.
Kukoricaliszt: kellemes ízű, magas szénhidráttartalommal rendelkezik. Rendszeres fogyasztásával csökkenthető a fogszuvasodás. Lisztérzékenyek is fogyaszthatják.

Lisztek rosttartalma (100 grammban):

Rozsliszt TK**: 12, 7 g, zabliszt: 12 g, búzaliszt TK: 12, 1 g, Graham liszt: 11 g, tönkölybúzaliszt TK:8,8 g, tönkölybúzaliszt: 8,4 g rozsliszt: 6,5 g, , kukoricaliszt: 6g, búzaliszt: 4,5 g.
*Sikér: erősen hidratált fehérjeszerkezet
**TK.: teljes kiőrlésű
Merjünk újítani és kipróbálni többféle gabonát, ne csak a legelterjedtebb fehér lisztet és fehér rizst fogyasszuk! Táplálkozásunk változatosabbá, és sokkal egészségesebbé tehető, ha többféle hasznos tápanyagot és rostot tartalmazó gabonafajtát fogyasztunk.