Mit titkolnak a férfiak a nők és az egész világ elől?

Jellemző a férfiakra, hogy egészségügyi panaszaikról nem szívesen beszélnek senkivel és a legvégsőkig próbálják halogatni egy szakember felkeresését. Íme, néhány gyakori probléma, melyekről szívesen hallgatnak…

Melyek a leggyakoribb egészségügyi férfipanaszok?

1. Merevedési zavar

Egyes felmérések szerint a merevedési zavar a 35-46 éves korosztály 35%-át, 46 év fölött a férfiak akár 50-60%-át is érintheti. Okozhatják lelki tényezők, korábbi betegség, vagy valamilyen korábbi fertőzés szövődményei is. Rizikótényezők lehetnek továbbá a magas vérnyomás, érelmeszesedés, prosztata-gyulladás, cukorbetegség, állandó gyógyszerszedés és annak mellékhatásai, és a fokozott stresszes életvitel is. A hímvessző egészséges vérellátását a dohányzás és a túlsúly is jelentősen akadályozhatják.

Mit ajánlunk?

A vérkeringés egészségének megőrzése elsőrendű ebből a szempontból is. Ehhez a C-vitamin,flavonoidok és a Ginko Biloba nyújt támogatást.

Fokozott stressz mellett B-vitamin tartalmú étrend-kiegészítőket javasolunk. Így pl. a B-Complexet, mely hatóanyagai támogatják az idegrendszer megfelelő működését, így tartós stresszhatás, illetve fokozott szellemi és fizikai igénybevétel esetén hatékony segítség lehet.

Az interneten fellelhető bizonytalan eredetű, bevizsgálatlan potencianövelő csodakészítményekkel csak óvatosan!

2. Férfimeddőség

A férfi meddőség hátterében a szervi a rendellenességeken kívül, hiányos táplálkozásból adódó elégtelen tápanyag ellátottság, és egészségtelen életmód (dohányzás, túlzott alkohol-fogyasztás, mozgásszegény életvitel) is állhat.

Mit ajánlunk?

C-vitamin és az  E-vitamin a sejtrongáló szabad gyökökkel szemben védik a hímivarsejteket. Az E-vitamin növelheti a termékenységet, mivel csökkenti a férfiak ondójának szabadgyök szintjét, és védi a spermiumok sejtmembránját. A napsugarak hatására termelődő D-vitamin szintén javítja a spermaminőséget.

A cink és a szelén  az egyik legfontosabb „termékenységi ásvány”. A sperma sok cinket tartalmaz, így a spermiumok számának növeléséhez, mozgékonyságuk megtartásához az elfogyasztott táplálékoknak elegendő cinket kell tartalmazniuk.

Mivel a herékben sok szelén raktározódik a termékenység fokozása érdekében a megfelelő szelén beviteléről napi szinten gondoskodni kell.

Az  esszenciális zsírsavak  főleg a spermiumok képződésére és minőségére kedvező hatásúak. Emelik a prosztaglandinok mennyiségét, ezek olyan zsírsavak, amelyeket először a prosztatában fedeztek fel, és többek között a szaporítószervek működését is befolyásolják.

Meddőségi problémáról a szakemberek szerint akkor beszélhetünk, ha egy párnak védekezés nélkül 1 év alatt sem jön össze a gyermekáldás. Minden esetre a tápanyagban és vitaminban gazdag táplálkozás és az életmódban való változtatások jelentősen növelik a teherbeesés esélyét.

3. Prosztata megnagyobbodás

A férfiaknál, ahogy egyre idősödnek a prosztata (dülmirigy) egyre nagyobb lesz. A prosztata váladéka adja a sperma folyékony részének jelentős hányadát. Mivel a prosztata a húgyhólyag alatt helyezkedik el, rendellenességei általában vizelési panaszokat okoz. A megnagyobbodás mértékétől függően a prosztata elnyomhatja a húgycső falát, ami nehézkes vizeletürítést eredményez. A jóindulatú megnagyobbodást valószínű a hormonok változó hatása váltja ki, és az 50 év feletti férfiak akár felét is érintheti.

A jóindulatú prosztata megnagyobbodás jellemző tünetei:
  • nehézkes, vagy akadozó vizeletürítés (gyenge vizelet sugár, vagy csepegő vizelet)
  • nehezen induló vizelet
  • égő érzés vizeléskor
  • gyakori vizelési inger, főleg éjszaka
  • véres vizelet
Fontos a rendszeres kontroll

A prosztataspecifikus antigén, vagy PSA egy a prosztatában termelődő fehérje. Feladata, hogy az ondóváladékot folyékony állapotban tartsa. Ez a fehérje a vérben is megtalálható. A prosztata-antigén szintjének változása fontos információval szolgál a prosztata állapotáról. A normálisnál magasabb PSA szint prosztata megnagyobbodásra (hipertrófiára) utal. A megnagyobbodás oka lehet jóindulatú elváltozás, pl. prosztata- gyulladás, de akár prosztatarák is.

Otthoni elvégezhető prosztata teszt azonnali eredménnyel!

Van rá lehetőség, hogy otthona kényelmében 10 perc alatt ellenőrizze PSA szintjét! A PSA tesztet évente legalább egyszer minden 50 év feletti férfinél célszerű elvégezni. Probléma esetén a korai felismerés nagymértékben javítja a gyógyulási idő lerövidülését.

Prosztatabarát táplálkozás

Bizonyos tápanyagok így a tökmag, tökmagolaj, az Omega3 telítetlen zsírsavak, a paradicsomban lévő likopin, a szelén, a  cink, az E-vitamin, a törpepálma, a fűrészpálma, a lenmag, és a szója hatóanyagai is jótékony hatásúak a prosztatára, így ezekből érdemes rendszeresen fogyasztani!

Prosztata karbantartása

A rendszeres szexuális élet, mely következtében a prosztata rendszeresen ürül, jó hatással van a prosztata egészségére. Olvasni olyan kutatásról is, hogy azokban az országokban, ahol a többnejűség engedélyezett kevesebb a probléma a férfiak prosztatájával. Úgyhogy a szex prosztata-terápiás célzattal is kötelező…

4. Aranyér

Mivel kellemetlen, intim helyen alakul ki, nem szeretünk beszélni róla, bár az 50 év feletti lakosság akár 30-50%-át is érintheti.

Mi az aranyér?

Olyan értágulatot hívunk aranyérnek, amely a végbél, és a végbélnyílás alsó részén megnagyobbodott vénás fonatokból alakul ki. Megkülönböztetünk külső és belső aranyeret is. A belső aranyér a végbél belső falában található, rendszerint fájdalommentes, meglétére a székletben látható, vagy szabad szemmel nem látható vérzés utal. A külső aranyér, fájdalmas, duzzadt, gyulladás, viszketés és vérzés kíséretében jelentkezik.

Melyek az aranyér tünetei?
  • véres csíkok a WC papíron
  • viszketés a végbél tájékán
  • fájdalmas, véres székelés
  • fájdalmas duzzanatok, dudorok a végbél környékén
Milyen tényezők segíthetik elő az aranyér kialakulását?
  • A székelés közbeni erőlködés mindenképpen elősegítheti a kialakulását, mivel a végbélnyílás ereire ilyenkor nagyobb nyomás hat. A székrekedés, a ritka, kemény széklet pedig hozzájárul az erőlködéshez.
  • A kor előrehaladtával a vénák falai általában gyengülnek, így ahogy idősödünk egyre nagyobb az esély az aranyér kialakulására.
  • Hosszú ideig tartó állás vagy ülés is fokozhatja a kockázatot.
  • Jelentős túlsúly.
  • Bizonyos mozgásformák is elősegíthetik a kialakulását, így pl. a biciklizés, lovaglás, nagy súlyok cipelése, rendszeres erősportok végzése, súlyemelés, súlyokkal való guggolás, hasprés.
Hogyan lehet megelőzni?

Egyrészt rostban gazdag táplálkozással. A vízben oldhatatlan rostok bevitelét szokták javasolni, illetve a nyers zöldségek fogyasztását, melyek növelik a széklet mennyiségét és lágyabbá is teszik azt.

Másrészt megelőzhető a bőséges folyadékbevitellel, rendszeres testmozgással. A túlsúly csökkentésével is csökkenthető kialakulásának rizikója.

Mit ajánlunk?

Az érhálózatot támogató vitaminok így a  C-vitamin és a  bioflavonoidok  jótékony hatásúak az érhálózatra, mivel erősítik a hajszálerek falát és rugalmasságát. Ezekből célszerű nagyobb dózisban fogyasztani, mert a szív egészségéhez is hozzájárulnak.

Ajánlott még időszakosan elvégezni a székletvér tesztet a rejtett emésztőrendszeri vérzések kimutatására

Vér a székletben az alábbi betegségeket jelezheti előre: aranyér, vastagbél polip, gyomor-, nyombélfekély, gyomorhurut, fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa), végbélrepedés, Crohn betegség, vastagbél rák.

A szabad szemmel nem látható vérzések otthoni kimutatására alkalmas  Emésztőrendszer gyorsteszt nagy segítséget jelenthet a diszkréten, otthon elvégezhető, megbízható eredmény kimutatásában. 45 éves kor felett éves rendszerességgel ajánlatos elvégezni az Emésztőrendszer tesztet, hogy meggyőződjünk tápcsatornánk épségéről, vagy időben orvoshoz fordulhassunk egészségünk megőrzése érdekében.

A végbéltáji panaszok sokfélék lehetnek és itt nem „csak” az aranyérre kell gondolni, hanem szövődményeire is, akár daganatra, így tartós panaszok esetén szakemberhez kell fordulni!

5. Hajhullás

Ezt azért nehéz titkolni… Az egyre nagyobb mértékű hajhullás negyven év körül, vagy már néhány évvel korábban is a legtöbb férfinél jelentkezik. Tíz évvel korábbi fényképeket nézegetve, sokan elszörnyednek, hogy hova lett a hajuk?? A homlok kicsit kezd feljebb és feljebb csúszni, és az egykor bozontosabb tincsek száma jóval kevesebb lett, lehet őket ugyan kicsit jobbra-balra igazgatni, de a tényen és a látványon ez sem változtat. A hajhullást fokozhatja a tápanyaghiány, örökletes tényezők, betegségek, környezeti ártalmak (pl. por), nem megfelelő kozmetikumok használata, de alapvetően ez olyan folyamat, ami a korral jár és elkerülhetetlen.

Mit ajánlunk?

Amennyiben tápanyaghiányra vezethető vissza a hajhullás, vitaminok és ásványi anyagok megnövelt fogyasztásával a kellemetlen folyamat lassítható, megfékezhető.

Az alábbi tápanyagok erősítik a legjobban a hajat:

A B-vitaminok segítik a körmök és a haj szerkezetének épségét megőrizni. Erősítik a hajat, szabályozzák a faggyútermelést.

Az esszenciális omega3 zsírsavak kielégítő mennyiségű fogyasztása nélkül a haj gyakran fakó, száraz. Ráadásul ezek a jótékony zsírsavak csökkenthetik a fejbőr viszketését és korpásodását is.

A Cink kedvezően hat a hajnövekedésre, az új hajsejtek képződésére így ez is fontos hajépítő anyag.

A haj számára további fontos tápanyagok: A-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, H-vitamin, fehérjék, vas, szelén, cink.

Bizonyára sok mindenről kínos érzés egy szakemberrel beszélni, de huzamosabb ideig fennálló egészségügyi problémák esetén, mégis fontos lenne elmenni egy átfogó kivizsgálásra, így az esetleges komolyabb betegségek kockázata jelentősen csökkenhet, és a kellemetlen panaszok is hamarabb enyhülhetnek.